Aktualności

Strona Główna > Aktualności > Dachówka mnich-mniszka SanMarco na ważnym zabytku w Gdańsku

10 maja 2020

Dachówka mnich-mniszka SanMarco na ważnym zabytku w Gdańsku

Dachówka mnich-mniszka SanMarco kolor Visconteo

Mieliśmy możliwość bycia częścią jednego z kluczowych etapów prac remontowo – budowlanych odnowy pięknego gdańskiego zabytku  budynku Wielkiego Młyna.

Etap ten polegał na wymianie starej dachówki na charakterystycznych długich połaciach dachu na nową mnich – mniszkę.

Decyzją konserwatora zabytków wybrana została dachówka ceramiczna mnich mniszka SanMarco w kolorze Visconteo.
Ze względu na dużą ilość starczaliśmy materiał etapami dla wykonawcy inwestycji, efekt prac remontowych można zobaczyć na filmie na naszym kanale YouTube oraz na zdjęciach wśród naszych realizacji.

Wielki Młyn to jeden z charakterystycznych gdańskich zabytków. Zabytkowy Wielki Młyn w Gdańsku ma już blisko 700 lat. Według źródeł historycznych najprawdopodobniej w 1338 roku rozpoczęto jego budowę i modernizację Kanału Raduni od Pruszcza Gdańskiego do Gdańska oraz utworzenie sztucznej wyspy o kształcie przypominającym Tarczę (Schild) poprzez rozwidlenie Kanału na Starym Mieście.

Dziś wyspa nosi nazwę Wyspa Młyńska. Powstanie młyna datuje się ostatecznie na rok 1349. W roku 1364 pojawia się pierwsza wzmianka o młynie na Tarczy, zwanym Wielkim. W roku 1391 młyn spłonął, po czym został odbudowany. Obiekt po latach użytkowania wymagał kapitalnego remontu.

Dach Wielkiego Młyna kryty dachówką mnich – mniszka, który w latach sześćdziesiątych był odbudowany po zniszczeniach wojennych wymagał całkowitego remontu. W grudniu 2016 roku został przekazany na potrzeby pobliskiego Muzeum Bursztynu w Gdańsku. W listopadzie 2018 roku Muzeum Gdańskie podpisało umowę na wykonanie prac adaptacyjnych Wielkiego Młyna na nowe Muzeum Bursztynu. Przenosiny muzeum zostały zaplanowane na rok 2021.

Ten wspaniały gotycki budynek stał przez wiele lat pusty. Jeden z kluczowych etapów prac remontowo – budowlanych w Wielkim Młynie polegał na wymianie starej dachówki na nową mnich – mniszkę. Decyzją konserwatora zabytków wybrana została dachówka mnich mniszka SanMarco w kolorze Visconteo. Przedstawicielem włoskiego producenta w Polsce jest firma Dachyrustykalne sp. z o.o. , która dostarczyła dachówkę mnich – mniszka na remont dachu.

Gdańsk jest światową stolicą bursztynu. Pierwsza stała wystawa związana z bursztynem w Gdańsku była otwarta blisko 20 lat temu w Ratuszu Głównego Miasta. Od kilkunastu lat wszyscy mogli podziwiać wyroby z bursztynu w Muzeum Bursztynu w Zespole Przedbramia. Wieki Młyn zastąpi to miejsce. W nowym i większym obiekcie będzie można eksponować o wiele więcej dzieł sztuki jubilerskiej – podkreślał jeszcze za życia prezydent Gdańska, Pan Paweł Adamowicz.

Jestem zaszczycony, że nasza firma Dachyrusykalne sp. z o.o. mogła czynnie wspierać prace renowacyjne podczas remontu Wielkiego Młyna w Gdański

Piotr Brewczyński

Powrót do aktualności