Dachówki Karpiówki

Strona Główna > Oferta > Dachówki Karpiówki

Dachówka karpiówka - jest to jedna z najstarszych, obok dachówki mnich-mniszka, form ceramicznych pokryć dachowych. Dachówka karpiówka to płaska i wąska dachówka o niewielkich rozmiarach. Jej dolna część nazwany noskiem ma różny kształt i może być to zakończenie proste, owalne lub ostre. Najbardziej typowa karpiówka ma kształt prostokąta, a jedna z krótszych krawędzi jest zaokrąglona. Powierzchnia lica dachówki karpiówki może być gładka (bez żadnej powłoki, z powierzchnią angobowaną lub pokrytą glazurą) lub żłobkowana. Ze względu na swoje niewielkie wymiary i kształt jest dachówką, którą można łatwo pokryć skomplikowane dachy , a szczególnie dobrze wygląda na tzw. wolich okach, karpiówka idealnie nadaje się także do krycia dachów wieżyczek np. o kształcie stożka.

Karpiówkę układa się na dwa sposoby: w koronkę i w łuskę. Przy kryciu w koronkę na każdej łacie układa się dwa rzędy dachówek. Dachówki w poszczególnych rzędach układane są z mijaniem się styków krawędzi. W przypadku pokrycia w łuskę na każdej łacie leży jeden rząd karpiówek. Poszczególne rzędy dachówek układane są z zachowaniem mijania się styków, a dachówki z trzeciego kolejnego rzędu jeszcze lekko nachodzą na dachówki z pierwszego rzędu. W każdym miejscu pokrycia znajdują się trzy warstwy dachówek.

W naszym asortymencie znajdziecie Państwo dachówki karpiówki firmy Terreal France, w tradycyjnym zaokrąglonym kształcie i niestandardowej rustykalnej kolorystyce.