Dachówki Mnich-Mniszka

Strona Główna > Oferta > Dachówki Mnich-Mniszka

Dachówka mnich-mniszka jest jedną z najbardziej wyróżniających się spośród wszystkich modeli dachówek. Podłużny, korytkowy zwężający się kształt dachówek typu mnich-mniszka jest najprostszą i najstarszą z form elementów dachowych. Dachówki te stosowane są w niezmienionym kształcie od ponad dwóch tysięcy lat i wciąż są wykorzystywane do prac renowacyjnych na budynkach zabytkowych, jak również na dachach nowych domów prywatnych, stylizowanych rezydencji oraz na obiektach użyteczności publicznej.

Dachówki te jako jedyne układa się parami - dachówkę dolną zwaną mniszką mocuje się bezpośrednio na łatach (dachówki te najczęściej mają ułatwiające montaż zaczepy i wgłębienia), natomiast dachówką górną zwaną mnichem przykrywa się linie styku krawędzi dachówek dolnych. Montaż dachówek na dachu odbywa się za pomocą spinek lub drutu albo, w odwołaniu do tradycyjnego sposobu, na zaprawę lub specjalną piankę.

Ten rodzaj ceramicznych pokryć dachowych jest jednym z najbardziej popularnych typów dachówek we Włoszech i w pozostałych krajach w rejonie śródziemnomorskim, między innymi za ich sprawą widoki miast z tego obszaru są tak urokliwe.

Nowoczesne dachówki mnich-mniszka umacniają ten tradycyjny styl, to produkty o doskonałej wydajności i trwałości (dzięki dobraniu optymalnych grubości), o jednocześnie klasycznej formie.

Obecnie na rynku dachówki mnich-mniszka posiadają szeroki wachlarz ciepłych, naturalnych barw. Inwestor nie jest ograniczony do wyboru tylko koloru naturalnej czerwonej gliny ponieważ producenci zadbali o różnorodną paletę kolorów, dających efekt mniej lub bardziej cieniowanych lub nawet postarzanych typowych dachów hiszpańskich, włoskich, chorwackich czy tych charakterystycznych dla południowej Francji.

Dodatkowo możliwe jest mieszanie poszczególnych barw, co wzmacnia ten efekt i pozwala dopasować kolorystykę do projektów indywidualnych.

W naszym asortymencie znajdziecie Państwo dachówki mnich-mniszka producentów: SanMarco Terreal Italia, Terreal France Tognana, Tegolaia oraz FBM.