Dachówki postarzane

Strona Główna > Oferta > Dachówki postarzane

Dachówki ceramiczne postarzane to dachówki o różnych kształtach, którą cechą wyróżniającą jest estetyka oparta głównie na specyficznej kolorystyce oraz naturalnej, nieglazurowanej powierzchni.

Modele jakie wchodzą w skład dachówek postarzanych to głównie dachówki nawiązujące do klasycznych form istniejących od stuleci, to przede wszystkim dachówki korytkowe w parach mnich-mniszka, dachówka antyczna imitująca pokrycie dachowe z użyciem dachówek mnich i mniszka oraz dachówka portugalka, może to być również dachówka marsylka lub inne modele jak np. dachówka karpiówka. Wszystkie te dachówki ceramiczne cechują się kolorami, które mają imitować pewną patynę wywołaną przemijaniem czasu. Ten charakterystyczny wizerunek uzyskuje się poprzez odpowiednio dobraną kolorystykę lica dachówki, są to najczęściej stonowane barwy imitujące naturalnie pojawiające się z upływem czasu naloty na powierzchni dachówki lub mające naśladować mech lub porosty znajdujące się nieraz na dachach zbudowanych przed kilkunastoma latami. Dachówki postarzane mają niejednokrotnie również powierzchnie, która jest chropowata, z fakturą.  To postarzenie nadaje ceramicznym dachówkom szlachetności, ale również pewnej swojskości.

Użycie dachówek postarzanych na dużych rezydencjach czy dworkach  buduje wizerunek zamieszkałych od pokoleń statecznych posiadłości, może również nawiązywać do budynków zabytkowych. Na dużych dachach będą dobrze prezentować się dachówki w dużym formacie np. dachówki antyczne, lub dachówki marsylki, ale przy dachach wielopołaciowych sprawdzą się dobrze również dachówki mnich- mniszka czy karpiówki.

Na mniejszych budynkach dachówki postarzane np. dachówki portugalki tworzą klimat rustykalny, który jest obecnie bardzo modny, szczególnie domy drewniane w tym domy z bali wyglądają urokliwie z dachówkami w tym stylu.