Dachówki ceramiczne, które wpisują się styl śródziemnomorski charakteryzują się specyficznym kształtem, ciepłymi słonecznymi barwami oraz naturalną, nieglazurowaną powierzchnią.
Kilka modeli dachówek można zaliczyć do typu dachówek śródziemnomorskich, są to przede wszystkim: korytkowa dachówka w parach mnich i mniszka, dachówka antyczna (dachówka zakładkowa imitująca dachówki mnich-mniszka), mniejsza dachówka portugalka, dachówka rzymska.
Wszystkie charakteryzują się wysoką falą z dość dużym prześwitem, krawędzie dachówek silnie operują światłocieniem, wyraźnie odcinając się na dachu. Kształt dachówek nawiązuje do południowego krajobrazu, zaokrąglone „falujące” powierzchnie kojarzą się z piaskiem, morzem i łagodnymi wzgórzami. Kolory również są inspirowane przyrodą. Dachówki włoskie, francuskie czy hiszpańskie mają najczęściej naturalne kolory - odcienie czerwone, brązowe, beżowe. Barwy dachówki często są cieniowane, a powierzchnia ma chropowatą fakturę albo celowo postarzaną estetykę, żeby jak najbardziej przypominały autentyczny wizerunek odpowiedni dla architektury z południa Europy.
Dachówki zaklasyfikowane do dachówek śródziemnomorskich to szeroki wybór między klasycznymi formami kilku kształtów dachówek oraz wieloma rozmiarami, co zapewnia dopasowanie do wymagań różnych kształtów dachów. Dachówki ceramiczne w stylu śródziemnomorskim są coraz częściej wybierane przez inwestorów na pokrycia dachowe stylowych domów, will i rezydencji, często ze skomplikowanymi wielopołaciowymi dachami, a także na budynki o bardziej nowoczesnej bryle stanowiąc przełamanie stylów i ocieplenie surowych krawędzi jakie obecnie są modne w architekturze.
Pokrycia dachowe w stylu śródziemnomorskim doskonale współgrają z kamienną czy ceglaną elewacją budynku, dużymi oknami i drewnianymi dekoracjami.
Więcej o poszczególnych modelach dachówek w innych wpisach.